Postitused sildiga “Arendajale”.
Selle suve suurim uudis meilt oli see, et Edicyst on saamas Voog — sama toote täielikult uuendatud, võimsam versioon. Paljud teie hulgast on juba Voo peale liikunud, ülejäänud järgnevad peagi — siis, kui oleme kasutajakogemuse peenhäälestanud ja Voo beta-versioonist välja toonud.

Teine oluline teadaanne puudutab meie serveriteenust. Kolisime uue, kiirema ja töökindlama serveriteenuse pakkuja juurde. Seetõttu vahetusid ka meie IP-aadressid. Kujutle neid kui serverite maailma postiindekse.

Serverid

Vahetasime tegelikult ära kogu masinavärgi Edicy all. Uued serverid on kiiremad ja paremini optimeeritud, tehnoloogilise poole haldamise — ning sinu südamerahuga — tegeleb suurem meeskond kui varem. Muudatuste viimaseks sammuks saabki olema üleminek Voole, Edicy uuendatud versioonile.

Need, kes on oma saidile domeeni mõnest teisest teenusest importinud (ehk selle siia suunanud), peavad nüüd uueks IP-aadressiks määrama 85.222.234.11. Antud muudatus tuleb teha sinu domeeni nimerserverite haldaja juures, kelleks tavapäraselt on registripidaja.

Vanad seadistused töötavad kuni 1. detsembrini 2014. Seega palume antud muudatus teha ära kindlasti enne seda. Kui sa ei tea, kus seda muudatust teha, siis võta meiega julgelt ühendust aadressil support@edicy.com ja aitame su kiiresti joonele.

Koduleht on suhtluskanal — mitte muuseum. Seega peab sait pidevalt uuenema, edasi arenema. Igapäevased tegevused peavad omakorda olema maksimaalselt lihtsad läbi viia. Kohe kui uuendus on vaevarikkam kui saapapaelte kinnipanek — või hullemgi veel, nõuab kolmandate inimeste füüsilist sekkumist — jäetakse töö tegemata ja koduleht vajub pulstunud topisena interneti hämarasse taganurka. 

Veebis ringi vaadates ja erinevaid teenuseid otsides satume me tihti lehtedele, mille sisu on vananenud, kontaktid aegunud või pole kõiki pakutavaid teenuseid ja tooteid üles pandud. Siin on harva tegemist leheomaniku laiskusega. Teemasse süüvides selgub enamasti, et saidiomanikul lihtsalt on keeruline muudatusi teha. 

Isiklik kogemus: Väikeettevõtjana võtsin ma kunagi esmalt kasutusele WordPressi, kuna teisi valikuid kuskilt ei paistnud. Tundus, et kõik saidid maailmas jooksevad WP peal. Sait sai üles kuid jäi ajapikku unarusse. Lehe haldus ja ülalpidamine – majutused, domeenid ja igasugu lisavidinate juurdepookimine oli suht tüütu. Versiooniuuendustest rääkimata. Ja seda kõike tavakasutaja seisukohast, kelle kirg ei ole tehnoloogiauuenduste sügavustes surfamine. 

2008 leidsin ma pooljuhuslikult Edicy. Kogu saiti selle peale kolima sundis mind tõik, et töörista kasutus oli esimisesest sammust peale loogiline ja arusaadv. Kõik muudatused ja selleks vajalikud tööriistad olid varasemast tuttavad. Sellevõrra kahanes ka ebakindlustunne iga järgmise sammu ees. Kasutuskogemus oli tuttavlik – Word, Open Office ja TextEdit! Ei mingeid vahevaateid vaid kõik muudatused toimuvad otse lehel minu silme all. 

Iga tööriiataga kaasneb õpikurv. Viimast saab oluliselt lühendada varasemate osksute baasilt loodud assotsiatsioonide varal. 

Vaadates täna teemat arendajate ja disainerite seisukohalt, saan ma aru, miks paljud eelistavad kliendile saidi ülespanemisel WordPressi või ka omaloodud sisuhaldusi – mugavus! Saidi ülesseadmine ei tähenda õpikulu ja töö saab tellijale üle anda kiiresti.

Aga arendaja ja lõppkasutaja mugavus ei ole alati kattuvad. Või olgem ausad. Enamasti ei ole nad kattuvad. 

Kui Sina arendajana näed, et sinu klient vajab hõlpsasti muudetavat saiti, siis paku talle selline tööriist või ehita sait nii et inimene iga kord ei tunneks enne lehe muutmist külma higi oma otsaesisel. 

Ku Sina tellijana näed, juba eos, et pakutav ületab sinu oskused, siis ütle see välja ja kindlasti on olemas sulle tasku- ja jõukohane lahendus.

Suur hulk tavakasutajaid peab veebi ja kodulehe haldust siiani müstikaks, kuna üldine kasutuskogemus on tihti keeruline ja kohmakas. Puutudes kokku erinevate kasutajate ja arendajatetega näen ma valdkonna köögipoolt – tellija rahakott ja arendaja töötasu on kodulehe tellimisel pöördvõrdelises suhtes. Tellijal on raha vähe ja disainer ning arendaja hindab oma aega ning oskusi. Samas ei anna tellija endale tihti aru, et kiire ja odav lahendus ei pruugi seda olla pikas perspektiivis.

Kas veebis olevate katkiste saitide, raisatud aja ja raha eest vastutavad nende omanikud või loojad? Ilmselt mõlemad. Üks pole osanud küsida ja teine pole taibanud lõppkasutajale mugavamat lahendust pakkuda. Ebamugavustunne toidab tavakasutajate seas müüti, et koduleht on tuumateadus ja kohutavalt keeruline ettevõtmine. Ei ole. Saage üle. Maailm on mitmekesisem ja seal on kohta erinevate oskustega inimestele. 

Loe lisaks: 

Tänaseks kasutab kliendisaitide ehitamiseks Edicyd juba terve rida Euroopa veebiagentuure. Oleme seepärast viimaste kuude arendustöödel keskendunud just arendajate ja disainerite elu lihtsustamisele.

Olulisim arendajate töövahend Edicys — koodiredaktor — sai äsja täielikult ümber ehitatud eelkõige kiirusele ja kasutusmugavusele panustades.
 
Edicy code editor 2.0

Uus disain

Koodiredaktor kasutab brauseri poolt pakutava pinna nüüdsest ära maksimaalses ulatuses. Eesmärk oli luua tööriist, mis nõuaks oma olemuselt võimalikult vähe tähelepanu ja lubaks arendajal keskenduda kõige olulisemale — koodile. Tavapärane suur peamenüü on suurema tööpinna saavutamiseks asendunud väikese nupustikuga lehe paremas alumises nurgas. Juhul kui see vähenegi häirib, on alati võimalus menüü täielikult peita klikates täpilisele ääreribale.

Abi alati käepärast

Ka Edicy arendajate abi on ümber kirjutatud ja uuendatud ja — mis kõige olulisem — kättesaadav otse koodiredaktorist. Alagajatele muudab selline lahendus arendamise oluliselt mugavamaks ja lihtsamaks. Samuti ei pea kogenud arendajad pidevalt Google poole pöörduma kui mõne objekti omadus või mõni koodijupp meelest peaks minema. Lisasime ka alajaotuse päriselu näidete tarbeks. Täiendame seda pidevalt aitamaks arendajatel paremini Edicy funktsionaalsust ära kasutada.

Koodiga töötamine

Koodi redigeerimiseks kasutab uuenenud tööriist Ace redaktorit, mis pakub tipptasemel funktsionaalsust ja on levinumatest brauseri-sisestest koodiredaktoreist moodsaim. Tööriist võimaldab kasutada ka tervet rida kiirklahve, mida arendajad muudes redaktorites kasutama on harjunud.

Lisasime veel mõned käepärased lahendused:
 
  • Lehtede jagamine tääbidesse
  • Failide ja mallide otsing
  • Uue faili, komponendi või malli loomine
  • Piltide eelvaade
  • Tööriista-sisene abi

Lohistamine

Faile ja komponente saab nüüd ka otse sobivasse kohta lohistada koodis. Kursori kohale sisestatakse sobiv märge võttes arvesse mis tüüpi koodiga on tegemist. Piltide haldamiseks ja mõõtude nägemiseks lisasime nii galerii kui ka üksiku pildi eelvaate.

Loodame, et uus koodiredaktor teeb disainerite ja arendajate töö Edicyga senisest veelgi lihtsamaks.

Järgmine peatus — API

Meie järgmine tähelepanu keskpunkt on Edicy avaliku API tegemine. See hõlmab endas rohkemat kui ainult disainimallide haldamist. Lisandub ka andmete API, mis võimaldab välistel rakendustel vahetada andmeid saitidel paiknevate tootekataloogide ja teiste andmebaasidega.

Edicy blogi

Maailm lihtsaima veebiehitaja taga

Räägitakse