Postitused sildiga “Haldamine”.

Koduleht on suhtluskanal — mitte muuseum. Seega peab sait pidevalt uuenema, edasi arenema. Igapäevased tegevused peavad omakorda olema maksimaalselt lihtsad läbi viia. Kohe kui uuendus on vaevarikkam kui saapapaelte kinnipanek — või hullemgi veel, nõuab kolmandate inimeste füüsilist sekkumist — jäetakse töö tegemata ja koduleht vajub pulstunud topisena interneti hämarasse taganurka. 

Veebis ringi vaadates ja erinevaid teenuseid otsides satume me tihti lehtedele, mille sisu on vananenud, kontaktid aegunud või pole kõiki pakutavaid teenuseid ja tooteid üles pandud. Siin on harva tegemist leheomaniku laiskusega. Teemasse süüvides selgub enamasti, et saidiomanikul lihtsalt on keeruline muudatusi teha. 

Isiklik kogemus: Väikeettevõtjana võtsin ma kunagi esmalt kasutusele WordPressi, kuna teisi valikuid kuskilt ei paistnud. Tundus, et kõik saidid maailmas jooksevad WP peal. Sait sai üles kuid jäi ajapikku unarusse. Lehe haldus ja ülalpidamine – majutused, domeenid ja igasugu lisavidinate juurdepookimine oli suht tüütu. Versiooniuuendustest rääkimata. Ja seda kõike tavakasutaja seisukohast, kelle kirg ei ole tehnoloogiauuenduste sügavustes surfamine. 

2008 leidsin ma pooljuhuslikult Edicy. Kogu saiti selle peale kolima sundis mind tõik, et töörista kasutus oli esimisesest sammust peale loogiline ja arusaadv. Kõik muudatused ja selleks vajalikud tööriistad olid varasemast tuttavad. Sellevõrra kahanes ka ebakindlustunne iga järgmise sammu ees. Kasutuskogemus oli tuttavlik – Word, Open Office ja TextEdit! Ei mingeid vahevaateid vaid kõik muudatused toimuvad otse lehel minu silme all. 

Iga tööriiataga kaasneb õpikurv. Viimast saab oluliselt lühendada varasemate osksute baasilt loodud assotsiatsioonide varal. 

Vaadates täna teemat arendajate ja disainerite seisukohalt, saan ma aru, miks paljud eelistavad kliendile saidi ülespanemisel WordPressi või ka omaloodud sisuhaldusi – mugavus! Saidi ülesseadmine ei tähenda õpikulu ja töö saab tellijale üle anda kiiresti.

Aga arendaja ja lõppkasutaja mugavus ei ole alati kattuvad. Või olgem ausad. Enamasti ei ole nad kattuvad. 

Kui Sina arendajana näed, et sinu klient vajab hõlpsasti muudetavat saiti, siis paku talle selline tööriist või ehita sait nii et inimene iga kord ei tunneks enne lehe muutmist külma higi oma otsaesisel. 

Ku Sina tellijana näed, juba eos, et pakutav ületab sinu oskused, siis ütle see välja ja kindlasti on olemas sulle tasku- ja jõukohane lahendus.

Suur hulk tavakasutajaid peab veebi ja kodulehe haldust siiani müstikaks, kuna üldine kasutuskogemus on tihti keeruline ja kohmakas. Puutudes kokku erinevate kasutajate ja arendajatetega näen ma valdkonna köögipoolt – tellija rahakott ja arendaja töötasu on kodulehe tellimisel pöördvõrdelises suhtes. Tellijal on raha vähe ja disainer ning arendaja hindab oma aega ning oskusi. Samas ei anna tellija endale tihti aru, et kiire ja odav lahendus ei pruugi seda olla pikas perspektiivis.

Kas veebis olevate katkiste saitide, raisatud aja ja raha eest vastutavad nende omanikud või loojad? Ilmselt mõlemad. Üks pole osanud küsida ja teine pole taibanud lõppkasutajale mugavamat lahendust pakkuda. Ebamugavustunne toidab tavakasutajate seas müüti, et koduleht on tuumateadus ja kohutavalt keeruline ettevõtmine. Ei ole. Saage üle. Maailm on mitmekesisem ja seal on kohta erinevate oskustega inimestele. 

Loe lisaks: 

Oletused 

Juhtusin hiljuti paari meie kasutajaga vestlema teemadel disain ja kasutajakogemus ning sealt jäi kummitama, et disainina käsitletakse pahatihti pilti ja vormistust – fassaadi kui soovite. See, kuidas kodulehe ja laiemalt toote või teenuse funktsionaalsus kujuneb ja lõppkasutajale rakendub, tavamõistes disaini alla ei loeta. 

Olin sellest tõdemusest üllatunud ja endas pettunud. Üllatunud, kuna disaini olemusest on viimastel aastatel kõikjal palju juttu olnud ja pettunud seetõttu, et ma ei olnud suutnud oma igapäevase tegevusega neid inimesi varem õigetele jälgedele suunata. 

Disain

Niisiis! Disainist rääkides räägime me tervikust. Teadlikult juhitud protsessist, kus vorm tuleneb funktsioonist. Kodulehe puhul tervikust, kus lõppkasutajale nähtav tekstist, fotodest, värvidest või graafilistest detailidest koosnev lahendus suunab lehe külastaja kiiresti talle vajaliku infoni. Teisalt võimaldab hea disain lehe omanikuna teha muudatusi ja täiendusi lihtsalt ja mõistliku ajakuluga. Sobitudes sealjuures erinevatele seadmetele ja toimides kõigis veebilehtisejates ehk brauserites. 

Koduleht ei ole lihtsalt ilus pilt, mis suvalises kohas klikkides teeb “midagi” ja hea õnne korral juhib teid ka soovitud tulemini. Koduleht on terviklikult ja mugavalt struktureeritud info teie ettevõtte kohta, mis viiakse kiiresti lõppkasutajani läbi hea visuaalse lahenduse. Visuaalne lahendus ja teie teenuse või toote essents koorub aga koostööst disaineriga.

Disain algab kogemusest, mille osaliseks saate esmasel kohtumisel disaineriga, ning päädib igapäevase kasutusmugavusega teie kodulehe kasutusel.

Klient

Sisuliselt on kodulehe tellimine võrreldav uue kingapaari, töötooli või ka auto ostmisega – king ei tohi hõõruda, toolil peab saama istuda ja lühikesteks linnasõitudeks ei ole mõistlik osta Hummerit. Disain tähendab ka kasutusmugavust, mis põhineb kodulehe sisuhaldussüsteemil. Sisuhaldustööriist peab võimaldama teil oma kodulehel käepärasel moel muudatusi teha – kodulehte ei saa ehitada nii, et tellija ei ole pidevalt selle juures ega katseta läbi pakutud lahendusi. 

Kaasaegsete tööriistadega ei ole igapäevane kodulehe haldus palju keerulisem, kui e-kirja saatmine või tekstidokumendi vormindamine. Igal endast lugupidaval veebibürool võiks olla lehtede ülesseadmiseks rohkem, kui üks tööriist varuks. 

Tellijana peate teie oma võimalustest teadlik olema. Kui teile valikuid ei tutvustata ega põhjendata, siis mõelge hästi järele, kas teile pakutakse parimat või kiireimat lahendust – kiireimat just veebibüroo ning mitte teie, kui tulevase omaniku ja lõppkasutaja seisukohast. 
Kui pakutu on ebamugav, peaks teie selle ka välja ütlema. Kindlasti leidub mõni parem inimese mõõtu lahendus. 

Segadus

Pole olemas rumalaid küsimusi – küll aga on olemas rumalad vastused. Meistri tunneb ära kannatlikkusest ja rõõmust, millega ta oma töö olemust teile tutvustab. Kliendi ja tellijana on teil alati õigus piinlikkustundeta pöörduda teenuse või toote pakkuja poole detailides, mis jäävad selgusetuks. Seda alates võõrastest terminitest hinnapakkumises mille taga on keskmisest suuremad numbrid kuni lehe avalikustamisele eelneva viimase nupuvajutuseni. 

Jätate küsimused esitamata või lepite vastuse asemel iroonilise üleoleva kalambuuriga, leiate end hommikust hommikusse ärkamas päeva mida raamib "hõõruv king, valutav selg ja parkimiskohtade nappus". Kumulatiivsetest kuludest rääkimata. 

Edicy lihtsus ei seisne ainult tavakasutajale suunatud valmislahendustes ja mugavas töökeskkonnas, vaid täisteenuses, mis kätkeb endas kõiki kodulehe haldamiseks vajalikke tööriistu majutusest ja sisuhaldusest kuni disainerile ja arendajale suunatud koodieditori ja teadmistebaasini – abivalmis kasutajatoest rääkimata. 

Seda, et meie töö selles vallas ei ole tuulde lennanud näitavad uued eripalgelised saidid Edicy kasvavas ökosüsteemis.


salasõna.eu / omaasi.com / youroffice.ee – need kolm Velvet Digital Paper'i sulest pärit lehte on internetiavarustel rippunud ligi aasta. Kõigi kolme saidi iseärasuseks on sisu paiknemine ühel põhilehel, kus blogi või toodete kuvamiseks on kasutatud Edicy kataloogitööriista võimalusi. Kõik lehed on ühtlasi optimeeritud mobiilile nii, et uue sisu sisestamine käib ühest kohast ja eraldi mobiilset veebi ehitatud ei ole. Mobiilile on optimeeritud ka kõik teised Edicyga valminud lehed. 



tallinnbicykleweek.ee / minuunistustepaev.ee – revolutsioonid ja evolutsioonid. Edicy juurde on kogunendu järjest rohkem rohujuure tasandilt kasvanud ja oma elukeskkonda ning samavõrra ka inimsõbralikku veebi panustavaid organisatsioone. Tallinna jalgrattanädal ja Minu unistuste päev on kahe kodanikualgatuse veebikodud, kus põhirõhk on toodud fotodele ja lühikestele selgetele sõnumitele. Selge sõnum ja haarav foto on alati mõjusamad, kui pikad tekstid ja seda eriti kodulehtedel. Fotode lisamine toimub läbi selleks loodud sisuala kuhu saab sisestada ka täpsustava sõnumi tekstina. 


filmmusic.ee / tab.ee / valgusbiennaal.ee lehtedelt leiab tee Eesti parimate heliloojate, ununema kippuva arhitektuuripärandi ja valguskunstnike loomingu juurde. Kõik kolm lehte oma äratuntava käekirjaga pärinevad AKU poiste töölaudadelt. Siin tasub pöörata tähelepanu teemade ja kategooriate ning filtreerimise võimalustele, mis aitavad autoreid ja sündmuseid leida teemade kaupa. Taaskord on abiks paindlik ja mitmekülgne kataloogitööriist. Viimase kolme lehe tehnilise poole on Edicy peal lahendanud Fraktal ja Newtime

Loe lisaks: 

Veebimajutus.ee, Elion, EdicyEnne Edicyt käis kodulehe tegemine nii — ostsid hostingufirmast tüki virtuaalset kinnisvara ja maksid patsiga poisile või veebifirmale hulga raha, et need sulle veebimootori ära seadistaksid ja saidile kujunduse külge paneksid. Pärast seda jäid sa üksi vastutama, et süsteem oleks uuendatud ja lõunamaa häkkerid eemal hoitud.

See oli otsast lõpuni liig raskesti mõistetav, kulukas, aeglane ja sageli halbade tagajärgeega protsess, eriti väikeste ettevõtete ja ühingute jaoks ja just seepärast Edicyd ehitama hakkasimegi. Edicy aga ei asenda hostingu teisi olulisi teenuseid — näiteks emailindust.

Et üksteise häid omadusi võimendada, asusime Veebimajutuse ja Elioniga koostööd tegema ja nad lisasid oma kümnetele tuhandetele klientidele võimaluse oma saite otse nende teenuse kaudu Edicy peale ehitada. Nii saavad lõppkasutajad võimaluse hoida kõik oma seotud veebiteenused ühes kohas, ühe arve peal ja suhelda ühe kasutajatoega.

Esimeste kuude jooksul, mil me teenust katsetanud oleme, on saanud kinnitust lahenduse populaarsus kasutajate hulgas ning tänaseks liitub suur osa uutest Edicy kasutajatest Eestis juba Veebimajutuse ja Elioni kaudu.

Üks enimsoovitud uuendus — blogipostide sildistamine ehk täägimine on nüüd Edicys olemas. Nii saad sa postitusi nüüd süstematiseerida, sarnased uudised ühise nimetaja, sildi alla koondada.

Näiteks kui kogud postitusse värskeid disaininäiteid maailmast, siis kasuta silte "disain" ja "inspiratsioon", kui aga kirjutad lemmikdisaineritest siis kasuta silte  "disain" ja "inimesed".


Kui su saidil on kohandatud kujundus, siis siltide lisamise võimalus ei ole sulle automaatselt kättesaadav. Nimelt puudub meil õigus sinu kujundust ilma konkreetse loata muuta. Seepärast kirjuta meile aadressil support@edicy.com ning avame selle võimaluse sulle kiiresti.

Veebileht on sinu või sinu firma internetis nähtavaks tegemiseks lihtsaim ja olulisim vahend. Samas peamine põhjus, miks veebileht tegemata jääb, on teadmatus, mida sinna kirjutada ja milliseid sisulehti ehitada.


Üldises plaanis on enamikul veebilehtedel sama struktuur. Edicy kautajate tarbeks oleme pihtahakkamise lävendi kergemaks teinud lisades standardmallidele universaalse algstruktuuri. Lisaks aitavad ettekirjutatud tekstid mõista, mida ja kuhu võiks kirjutada.

Mis on siis see universaalne veebilehe struktuur ja sisu mida pea kõik saidid algul sisaldavad?

Esileht.

Koosneb järgmistest osadest: 
  • Ettevõtte nimi või logo;
  • Pealkiri või loosung (peaks kirjeldama, mida teed või pakud);
  • Lühike lõik teksti, mis kirjeldab ettevõtet või selle tegevusvaldkonda. Mõistlik tekstipikkus võiks olla selline, mis nutitelefoni ekraanile korraga ära mahub;
  • Keskne illustratsioon. Igati mõistlik on esilehel tuua sisse ettevõtte identiteeti kajastav foto. Sobivaid pilte võib leida soodsalt ja lihtsa vaevaga pildikataloogi teenustest nagu iStockPhoto. Vajadusel võib sealt leida koguni ka sobivad kujundid logo tarbeks;
  • Peamenüü linkidega esimese astme alalehtedele ning keelemenüü saidi keelte vahel navigeerimiseks;
  • Jalus või külgriba kontaktandmetega.

Tooted või tehtud tööd.

Kui sul on rohkem kui üks toode (või teenuseäris — tehtud töö), siis on mõistlik teha eraldiseisev toodete või valminud tööde leht. Igal toode või töö peaks ka olema iseseisval leheküljel et kasutajad saaksid jagada sellele otselinke. Tüüpiliseim esitlusvorm igal objektil on nimi, kirjeldus, mõned pildid ja tegutsemakutsuv nupp ostmiseks, jagamiseks või mõneks teiseks soovitavaks tegevuseks.

Kontakt.

Eraldiseisev kontaktileht on mõistlik kuna su ettevõtet Googlest otsides tuleb see tõenäoliselt otselingina välja. Samuti peaks kontaktidest lühem versioon olema iga lehe jaluses. Edicy standardmallidel on jaluse ala jagatud kõikide lehtede vahel. Sisestades jaluse ühel lehel on see automaatselt kõigil lehtedel.

Blogi ja uudised.

Üks olulisemaid asju peale kontaktide, mida kasutajad sinu kohta uurivad, on sinu suhteline aktiivsus või passiivsus. Veebilehed kus midagi ei toimu, võivad vaatajale jätta mulje äri hüljatusest. Passiivselt ettevõttelt koostööd otsima ei hakata.

Lihtsaim moodus selle eelarvamuse vastu võitlemiseks on teha uudiste või blogi jaotus, mida võiks uuendada vähemalt kord kuus. Pikki romaane pole vaja sinna kirjutada. Kliendid tahavad lihtsalt teada, et sa oled elus ja sul läheb hästi. Häid blogipostitusi saab toota ka kergema vaevaga, kui esmapilgul tunduda võib. Näiteks nii, et lingid enda valdkonnaga seotud artiklitele meedias, lisades neile omalt poolt lühikesi kommentaare.

Kõik mis sa saidi ehitamisega pihta hakkamiseks nüüd tegema peaksid, on Edicys registreerumine. Edasi juhendab süsteem sind juba ise selles suunas, et  oma kodulehe minutitega loodud saaksid.
Tänase Edicy uuendusega lisandus paljusoovitud võimalus galeriis piltidele pealkirju lisada. Lisaks sellele läbisid uuenduskuuri ka pildi- ja failitööriist.

Pealkirja lisamine galeriipiltidele.

Pealkirjade lisamine ja muutmine toimib sarnaselt Edicy teistele funktsioonidele — kõiki muudatusi saab teha otse lehe peal. Pealkirja haldamiseks kliki lihtsalt galeriipildil — see avaneb suurelt koos akna allservas paikneva pealkirjaväljaga. Kirjuta sinna pealkiri ning salvesta muudatused. Saidi külastaja näeb samu pealkirju nüüd samal moel, pilte suureks klikkides.

Edicy uuenenud failitööriist

Võib-olla oled märganud ka seda, et failipaneel on viimasel ajal märksa kiiremaks muutunud. Ehitasime selle äsja suuresti ümber just kiiruse, stabiilsuse ja kasutusmugavuse tõstmiseks. Ühtlasi asendasime vana failikogude filtri uuega ning lisasime kiire otsingu.
Oled sa kunagi muretsema pidanud, et mõni su saidi haldajatest võiks eksikombel olemasoleva paketi või disaini ilma sinu nõusolekuta ära vahetada? Enam mitte. Nüüd saad Edicys iga kasutaja juures valida toimetaja ja omaniku rollide vahel.

Edicy võimaldab veebilehtede ehitamist ja muutmist koostööna.

Toimetajad saavad teha ainult asju, milleks Edicy esmalt mõeldud on — muuta saidi sisu ja ei midagi muud. Neil puudub võimalus hallata paketivalikut või domeene. See tähendab ka seda, et Edicy ei saada neile ka tellimuste aegumisteateid, tänu millele ei koormata nende meiliboksi üleliigse infoga.

Vali toimetaja või omaniku rolli vahel.Saidile lisatud uued kasutajad on vaikimisi määratud toimetajateks. Rolli muutmiseks tuleb kasutajate loetelu juures vajutada lingile "muuda" ning kasutaja kaardi juures valida parempoolsest tulbast "Muuda omanikuks".

Tänaseks kasutab kliendisaitide ehitamiseks Edicyd juba terve rida Euroopa veebiagentuure. Oleme seepärast viimaste kuude arendustöödel keskendunud just arendajate ja disainerite elu lihtsustamisele.

Olulisim arendajate töövahend Edicys — koodiredaktor — sai äsja täielikult ümber ehitatud eelkõige kiirusele ja kasutusmugavusele panustades.
 
Edicy code editor 2.0

Uus disain

Koodiredaktor kasutab brauseri poolt pakutava pinna nüüdsest ära maksimaalses ulatuses. Eesmärk oli luua tööriist, mis nõuaks oma olemuselt võimalikult vähe tähelepanu ja lubaks arendajal keskenduda kõige olulisemale — koodile. Tavapärane suur peamenüü on suurema tööpinna saavutamiseks asendunud väikese nupustikuga lehe paremas alumises nurgas. Juhul kui see vähenegi häirib, on alati võimalus menüü täielikult peita klikates täpilisele ääreribale.

Abi alati käepärast

Ka Edicy arendajate abi on ümber kirjutatud ja uuendatud ja — mis kõige olulisem — kättesaadav otse koodiredaktorist. Alagajatele muudab selline lahendus arendamise oluliselt mugavamaks ja lihtsamaks. Samuti ei pea kogenud arendajad pidevalt Google poole pöörduma kui mõne objekti omadus või mõni koodijupp meelest peaks minema. Lisasime ka alajaotuse päriselu näidete tarbeks. Täiendame seda pidevalt aitamaks arendajatel paremini Edicy funktsionaalsust ära kasutada.

Koodiga töötamine

Koodi redigeerimiseks kasutab uuenenud tööriist Ace redaktorit, mis pakub tipptasemel funktsionaalsust ja on levinumatest brauseri-sisestest koodiredaktoreist moodsaim. Tööriist võimaldab kasutada ka tervet rida kiirklahve, mida arendajad muudes redaktorites kasutama on harjunud.

Lisasime veel mõned käepärased lahendused:
 
  • Lehtede jagamine tääbidesse
  • Failide ja mallide otsing
  • Uue faili, komponendi või malli loomine
  • Piltide eelvaade
  • Tööriista-sisene abi

Lohistamine

Faile ja komponente saab nüüd ka otse sobivasse kohta lohistada koodis. Kursori kohale sisestatakse sobiv märge võttes arvesse mis tüüpi koodiga on tegemist. Piltide haldamiseks ja mõõtude nägemiseks lisasime nii galerii kui ka üksiku pildi eelvaate.

Loodame, et uus koodiredaktor teeb disainerite ja arendajate töö Edicyga senisest veelgi lihtsamaks.

Järgmine peatus — API

Meie järgmine tähelepanu keskpunkt on Edicy avaliku API tegemine. See hõlmab endas rohkemat kui ainult disainimallide haldamist. Lisandub ka andmete API, mis võimaldab välistel rakendustel vahetada andmeid saitidel paiknevate tootekataloogide ja teiste andmebaasidega.
IT-teadlikud kasutajad saavad oma Edicyst ostetud domeeninimede DNS-seadeid nüüdsest ise hallata. See teeb väga lihtsaks oma emailiaadresside tekitamise nii Google kui kohalike hostingufirmade juures — juhul muidugi kui oled kursis terminitega nagu DNS, IP ja MX. 

Edicy DNS manager
Kõigi teiste jaoks jääb Edicy aga toimima automaatselt just nagu varemgi. Küll oleme aga märgatavalt parandanud domeenide otsimise ja ostmise funktsiooni. Kõikide pakutavate domeenide hulgast endale sobiva otsimine on nüüd kordades kiirem.

Osta omale domeeninimi
Vanemad artiklid
Peida vanemad artiklid

Edicy blogi

Maailm lihtsaima veebiehitaja taga

Räägitakse