Postitused sildiga “SEO”.

Sinu purustatud Google lingidMõne aja eest kirjutasime blogis, kuidas muuta oma veebileht Googe otsingus nähtavaks, kuid tihti esitatakse meie kasutajatoele ka vastupidine küsimus — kuidas ma oma veebilehe (või veel sagedamini — ainult osa sellest) Google otsingutulemustest eemaldada saaksin?

Lehekülje otsingutulemustest eemaldamiseks võib olla mitmeid põhjuseid:

  • Veebilehel olev info on liiga vara otsingumootorise sattunud (nt firma poolt peagi pakutama hakatava uue teenuse detailid);
  • Leht on veebist kustutatud, kuid lehel olnud andmed on otsingumootorites ikkagi leitavad (nt ekslikult veebis avaldatud info);
  • Info on veebilehel uuendatud, kuid otsingumootori puhverdatud versioon näitab seda ikka veel muutmata kujul (nt firma vanad kontaktid või ekslikult veebis avaldatud info).

Kuidas Google otsingust lehti eemaldada?

  1. Veendu, et soovimatu sisuga leht on eemaldatud või ümber nimetatud
  2. Seo oma sait Google Webmaster Tools kontoga, kuid sa seda veel teinud ei ole
  3. Leia otsingust indekseeritud lehe täpne aadress
  4. Esita Webmaster Toolsi "Remove URLs" tööriista abil lehe eemaldamise avaldus

Info eemaldamist Googlest saad sa ise kiirendada. See käib täpselt samal moel nagu info Googlesse lisamise kiirendamine — Google Webmaster Tools abil. See on Google enda pakutav tasuta veebihalduri tööriist, mis ühildub hästi ka Edicyga.

Lähemalt Google Webmaster Tools'i kasutusele võtmise ning Edicy saidiga sidumise kohta kohta saad lugeda meie FAQ artiklist Kuidas ma saan oma kodulehe otsingumootorite jaoks nähtavaks muuta?.

Andmete Googlest eemaldamiseks on kaks peamist eeldust:

  • Infot sisaldav indekseeritud lehekülg on veebist eemaldatud (st kustutatud) või on lehe aadress (URL) ümber nimetatud ning
  • eemaldamist vajava sisuga veebilehe jaoks on olemas kinnitatud Google Webmaster Toolsi konto.

Googlest eemaldamine uue kodulehe korral

Uut kodulehte ehitades võib juhtuda, et poolik sait saab otsingumootorite poolt indekseeritud juba enne, kui muudatused valmis on. Päris uue kodulehe puhul on sellise ‘lekke’ põhjuseks tihti poolvalmis saidile linkimine või õigemini selle lingi jagamine veebis, nt Facebookis. Samuti aga ka siis, kui link pääseb levima mõnest emailist või Skype vestlusest, kust keegi kolmas selle pahaaimamatult edasi jagab üle veebi selliselt, et see lõpuks ka otsingumootorite nägemisvälja satub.

Enne Webmaster Toolsist eemaldamise taotluse esitamist tuleb probleemne alaleht või sait kas veebist eemaldada või selle aadress ümber nimetada millekski muuks. Ümbernimetamise korral tuleb veenduda, et see aadress uuesti liiga vara otsingumootori vaatevälja ei satuks. Kindlaim viis selleks on kaitsta leht salasõnaga (loe lähemalt, kuidas Edicys alalehti parooliga kaitsta).

Seejärel tuleks leida otsingumootorisse sattunud lehekülje täpne aadress. Täpset indekseeritud aadressi näed näiteks nii, et klikid otsingumootoris probleemsel tulemusel.

Järgmiseks mine oma veebilehe Google Webmaster Tools'i kontole. Seal vali menüüst "Optimization" > "Remove URLs". Avanevas vaates vali "Create a new removal request" ning sisesta oma eemaldatava lehe täpne aadress nii, nagu ta otsingumootoris indekseeritud oli. Järgmisena palub Google sul valida eemaldamise põhjuse. Vali "Remove page from search results and cache". Peale eemaldamise taotluse esitamist läheb tavaliselt mõni päev aega, kuni Google selle rahuldab. Esitatud taotluste staatust saab jälgida samas kohas.

Google otsingust eemaldamise põhjus

Sama meetodit saab kasutada ka siis, kui mõni vana leht (nt vanade teenuste kirjeldusega vms) veebist eemaldatakse, kuid otsingumootoris ikka veel nähtavaks jääb.

Leke lehe uuendamisel

Ka vana lehe ümberehituse käigus on oht, et info saab otsingumootorite kaudu avalikuks liiga vara. Juba Googles indekseeritud veebilehe sisu muutes võib loodav leht olla küll külastajate eest peidetud, kuid piisab vaid ühest "ettevalmistavast" viitest uuele lehele mõnelt juba olemasolevalt lehel ning Google korjabki su uue lehe juba naksti üles.

Ka sellisel juhul tuleb kõigepealt veenduda, et uus sisu poleks enam avalikult kättesaadav. Lisaks lehe ümbernimetamisele ning parooliga kaitsmisele on Edicys võimalus kasutada olemasoleva (vana) sisuga lehe korral ka lehe automaatse avaldamise välja lülitamist. Selleks tuleks lekkinud andmed lehelt eemaldada, lehe sisu avalikustada ning seejärel enne uue sisu tagasi panemist lehekülje automaatne avaldamine välja lülitada.  

Peale seda tuleks toimida sarnaselt eelnevas peatükis kirjeldatule. Otsi üles indekseeritud lehe aadress ja esitada Google Webmaster Tools'i kaudu tema eemaldamise avaldus.

Otsingumootoris puhverdatud sisu

Kuid mida teha siis, kui otsingutulemustes välja tulev info on küll korrektne, kuid Google poolt näidatav lehekülje puhverdatud verisoonis olev info on vana või sisaldab kogemata avaldatud sensitiivset infot? Esimese asjana tasub kutsuda Google esimesel võimalusel saiti külastama ja uut sisu indekseerima (sitemap.xml postitamine).

Goole pakub läbi Webmaster Toolsi ka puhverdatud versiooni uuendamise kiirendamist. Selleks mine oma veebilehe Google Webmaster Tools'i kontole. Seal vali menüüst "Optimization" -> "Remove URLs". Avanevas vaates vali "Create a new removal request" ning sisesta oma eemaldatava puhverdatud lehe täpne aadress nii, nagu ta otsingumootoris indekseeritud oli. Seekord vali eemaldamise põhjuseks "Remove page from cache only".

Eemaldamise taotluse tühistamine

Peale eemaldamise avalduse Google-poolset kinnitamist ei ilmu eemaldatud leht indeksis nähtavale vähemalt 90 päeva jooksul. Kui leht vastaval aadressil on peale 90 päeva möödumist otsingumootorile nähtav, siis võib Google ta uuesti indekseerida. Kui kustutatud aadressil olev sisu on vaja siiski selle 90 päeva sees taas otsingumootoris nähtavaks teha, saab seda teha samas kohas.

Otsingumootorist eemaldatud lehe taas indeksisse saamiseks mine oma veebilehe Google Webmaster Tools'i kontole. Seal vali menüüst "Optimization" -> "Remove URLs". Järgnevas nimekirja vaates vali paremal tabeli kohal olevast menüüst "Show: Removed". Otsi üles leht mille indeksist eemaldamist soovid tühistad ning vajuta "Reinclude". Vastavalt Google poolt toodud andmetele peaks leht uuele kujul indeksisse ilmuma 3-5 tööpäeva jooksul.

Kustutatud aadressi Google indeksisse tagasi panemine pa

Millal EI tohiks eemaldamise tööriista kasutada

Google on välja toonud ka mõned olukorrad, kus eemaldamise tööriista kasutamine ei ole soovitatav.

  • Kui otsingutulemuses on tulemusi, mis viitavad äsja kustutatud lehtedele. Google eemaldab kustutatud lehed ise normaalse uuendamise käigus.
  • Soov alustada oma saidiga nö "puhtalt lehel" (nt kui saidi domeenil oli varem teine omani). Selleks otstarbeks saab Google-le esitada taotluse uuesti saidi läbi vaatamiseks.
  • Soov näha otsingumootoris "õiget" versiooni. Nt proovides otsingumootoris näha ainult aadresse "mysite.com" ning eemaldada "www.mysite.com" versioonid on tulemuseks ka ilma "www" versiooni eemaldamine.

Hea teada

Kui su veebileht kasutab mitut aadressi (nt mywebsite.com, mybrand.eu), siis tuleks kindlasti kontrollida otsingutulemusi ka teiste aadressite kohta ning vajadusel korrata eemaldamise protseduuri ka teiste aadressite jaoks.

Ei tasu unustada ka seda, et on ka teisi otsingumootoreid peale Google ning Google otsingust lehe eemaldamine ei eemalda indekseeritud infot neist.

Edicy blogi

Maailm lihtsaima veebiehitaja taga

Räägitakse