Zawartość

Otrzymaj szybką pomoc lub podziel się wskazówkami na forum pomocy, albo skontaktuj się z nami za pomocą e-maila na support@edicy.com

Zawartość

Zmieniłem zawartość strony, ale zmiany nie są widoczne dla odwiedzających.   

To znaczy, że publikowanie na Twojej stronie jest wyłączone. Aby je włączyć, wejdź w "Edycję strony" → "Strona" i zaznacz kratkę “Publikuj zmiany automatycznie”.


Jak dodać obraz na stronie? 

Podczas edytowania strony kliknij ikonę "Wstaw obraz" znajdującą się w edytorze tekstowym (małym przyborniku z ikonami pogrubienia, kursywy i wypunktowania). U dołu strony pojawi się pasek obrazu. Możesz albo wybrać jeden z załadowanych już obrazów, albo kliknąć "Dodaj", żeby załadować nowy obraz. Wróć do szablonu strony i kliknij tam, gdzie ma się znajdować obraz. Teraz będziesz mógł przeciągnąć obraz z paska obrazu.Załadowałem obrazy na stronę, ale kiedy ją oglądam, strasznie długo się ładują. 

Kiedy klikniesz obraz, obok paska narzędzi dla tekstu pojawi się pasek dla obrazów. Użyj narzędzia autodopasowania, żeby poprawnie dopasować obraz do dostępnego miejsca, albo narzędzi przycinania i skalowania, aby go zmniejszyć.Jak dodać link do załadowanych przeze mnie plików (zdjęć, dokumentów)? 

Aby dodać link do jakiegokolwiek załadowanego dokumentu, najpierw wpisz tekst, który ma stać się linkiem. Następnie kliknij "Wstaw link" w pasku narzędzi edytora tekst, aby wyświetlić narzędzie linków: kiedy zaczniesz wpisywać nazwę pliku, pojawi się lista linków do wgranych plików. Kliknij jeden z nich, aby zastosować do zaznaczonego tekstu.
 
Możesz też linkować pliki, przeciągając je z paska "Pliki" do obszaru tekstu (ta metoda nie działa dla plików obrazowych).Jak zmienić kolor czcionki? 

Nasi projektanci wybrali kolory czcionek najbardziej pasujące do naszych szablonów, ale jeśli chcesz mieć bardziej osobisty wygląd strony, możesz zmienić szablon albo pliki CSS, albo zmienić kolor bezpośrednio w kodzie HTML.

Jak dodać pole wyszukiwania do swojej strony? 

Wejdź w "Ustawienia" → "SEO" i włącz "Pokaż pole wyszukiwania na mojej stronie".Włączyłem pole wyszukiwania w ustawieniach mojej strony, ale nadal go na niej nie widać. 

Pola wyszukiwania są widoczne jedynie na szablonach Edicy. W projektach autorskich nie będzie widać pola wyszukiwania. Jeżeli korzystasz z szablonu Edicy, kliknij ikonę "Wygląd" u dołu strony i wybierz swój szablon ponownie, aby go zresetować.

Czy istnieje narzędzie dodawania tabel do tekstu i edytowania ich? 

Tak, w Edicy jest narzędzie do tabel, które uruchamia się klikając przycisk "narzędzie tabel" w pasku narzędzi edytora tekstowego. Następnie wybierz pożądany rozmiar tabeli, którą chcesz dodać. Później będziesz mógł edytować tabelę bezpośrednio, dodając rzędy i kolumny oraz wstawiając dane.Jak wstawić film Youtube na swojej stronie? 

Na stronie, którą edytujesz, kliknij ikonę "Wstaw film" w przyborniku edytora tekstowego. Następnie wklej link do filmu albo zamieść jego kod w wyskakującym oknie i kliknij "Wstaw". Możesz też zamieszczać filmy z Vimeo, Dailymotion i Metacafe.Jak cofnąć zmiany, które wprowadziłem na swojej stronie? 

Już niedługo będzie dostępna taka funkcja — damy ci znać jak tylko się pojawi.

Czym jest pole zawartości? 

Pole zawartości to obszar, w którym możesz utworzyć pole tekstowe, formularz albo galerię. W obszarze głównym może być więcej niż jedno pole zawartości.Jak dodać formularz, galerię lub pole tekstowe? 

Kiedy ustawisz kursor na obszarze bezpośrednio poniżej istniejącego pola zawartości, pojawi się menu — możesz wybrać wstawianie tekstu, galerii oraz formularza.Jak usunąć formularz, galerię lub pole tekstowe? 

Kiedy ustawisz myszkę w pobliżu lewego dolnego rogu pola zawartości, zobaczysz dwie ikony: kosz oraz czterokierunkową strzałkę. Kliknij ikonę kosza, aby usunąć pole zawartości.Jak zmienić kolejność pól zawartości? 

Kiedy ustawisz myszkę w pobliżu lewego dolnego rogu pola zawartości, zobaczysz dwie ikony: kosz oraz czterokierunkową strzałkę. Kliknij ikonę strzałki czterokierunkowej, aby zmienić kolejność pól zawartości. Pamiętaj, że możesz jedynie zmieniać kolejność wyświetlania pól, ale nie ich miejsce na stronie.


Do czego dokładnie służą formularze? 

Formularze wypełniane są przez odwiedzających, co pozwala ci zdobyć informacje zwrotne o Twojej stronie.

Jak dodać lub usunąć pola formularza? 

Aby dodać nowe pole, na panelu formularza, który otworzy się obok paska narzędzi edytora tekstowego, kliknij odpowiedni formularz i wybierz rodzaj pola, które chciałbyś dodać.  

Aby usunąć pole, ustaw kursor w lewym dolnym rogu.  

Wyświetlą się ikony pozwalające zmieniać kolejności pól (klikając czterokierunkową strzałkę) i usuwać te, których już nie potrzebujesz (klikając ikonę kosza).Jak zmienić istniejące pola formularza? 

Po prostu kliknij istniejące pole. Otworzy się dodatkowy panel, w którym można zmieniać wszystkie opcje związane z danym polem.


Jak dotrzeć do treści formularzy wypełnionych przez osoby odwiedzające moją stronę? 

Możesz obejrzeć formularze klikając "Ustawienia" → "Formularze". Jeżeli podasz swój adres e-mail w polu "Właściwości formularza", zostaną przesłane na Twoje konto e-mail.Możesz również obejrzeć wypełnione formularze po kliknięciu obszaru formularza i wybraniu "Ustawienia" w wyskakującym menu formularza. 

Kliknij "Pokaż wpisy", aby wyświetlić wszystkie dane. 

Kliknij "Powodzenie" i "Niepowodzenie", żeby dostarczyć użytkownikom wypełniającym formularze na stronie dodatkowych instrukcji.
Jak wstawić link na swojej stronie? 

Zaznacz tekst, który ma stać się linkiem, a następnie kliknij narzędzie "Wstaw link" (ikonę Abc). Kiedy pojawi się okno, wpisz adres zewnętrznej strony, adres e-mail, nazwę podstrony lub wgranego przez siebie pliku. Następnie wybierz odpowiedni link z listy podpowiedzi, aby zastosować. Możesz przerwać proces klikając "Zamknij".Jak edytować lub usunąć istniejący link? 

Kiedy klikniesz istniejący link, pokaże się okienko z opcjami "Edytuj" i "Usuń".


Co zrobić, żeby link otwierał się w nowym oknie? 

W narzędziu linków zobaczysz ikonę zielonej strzałki obok każdej podpowiedzi linku. Kliknij tę ikonę, żeby link otwierał się w nowym oknie, lub kliknij nazwę (tytuł) linku, żeby otwierał się w tym samym.Jak zrobić link z obrazu? 

Kliknij obraz a następnie narzędzie "Wstaw link" (ikonę "Abc"). Następnie wpisz adres docelowy linku.


Czy istnieje folder, w którym przechowywane są wszystkie moje pliki i obrazy? 

Możesz zobaczyć wszystkie załadowane przez siebie obrazy, kiedy dodasz "/photos" na końcu adresu URL swojej strony, tj. mojastrona.edicypages.com/photos, a wszystkie pliki — kiedy dodasz "/files", tj. mojastrona.edicypages.com/files.Uwaga! Pamiętaj, że wszystkie pliki załadowane do Edicy są ogólnodostępne.

Jak wyrównać obraz, aby tekst zawijał się wokół niego? 

Zawijanie tekstu nie odbywa się automatycznie po przeciągnięciu obrazu do pola tekstowego, więc trzeba wyrównać obraz do lewej lub prawej strony. Kliknij obraz i wybierz narzędzie "Wyrównanie" z paska narzędzi edytora tekstowego, następnie wybierz położenie obrazka (z lewej lub prawej).Ustawienie obrazu na środku robi się inaczej, ponieważ standardowy HTML nie obsługuje tego: oprócz obrazu, musisz dodatkowo zaznaczyć fragment tekstu znajdujący się przed obrazem i za nim, a następnie kliknąć "Wyjustuj centralnie".

Jak zmienić rozmiar swoich obrazów? 

Po przeciągnięciu obrazu do pola tekstowego możesz nim manipulować (zmieniać rozmiar, przycinać, obracać, przywrócić oryginał): kliknij obraz żeby otworzyć przybornik obrazów (obok przybornika tekstów), a następnie wybierz narzędzie "Zmień rozmiar obrazu" i zmieniaj wielkość, ciągnąc za rogi obrazu. Kliknij "Zmień rozmiar", żeby zapamiętać nowy rozmiar, lub ikonę strzałki, żeby anulować zmiany.
Uwaga! Narzędzie to pracuje na oryginalnym obrazie i zmienia jego rozmiar lub wymiary. To znaczy, że jeżeli ten sam plik wykorzystany jest też gdzieś indziej na Twojej stronie, również zostanie zmieniony.Jak przycinać obrazy? 

Kiedy już dodasz obraz do pola tekstowego, możesz nim manipulować (zmieniać rozmiar, przycinać, obracać, przywrócić oryginał). Kliknij obraz, żeby otworzyć przybornik obrazów, i wybierz narzędzie "Przycinanie obrazów", żeby rozpocząć przycinanie. Pozwala ci to na zaznaczenie części obrazu, którą chcesz wyciąć, poprzez przeciągnięcie strzałek widocznych w rogach. Kliknij "Przytnij", żeby zapamiętać nowy, przycięty obraz, lub ikonę strzałki, aby anulować. 
Uwaga! Narzędzie to pracuje na oryginalnym obrazie i zmienia fizyczny rozmiar lub wymiary pliku, aby twoi odwiedzający mogli je łatwiej pobrać. To znaczy, że jeżeli ten sam plik wykorzystany jest też gdzieś indziej na Twojej stronie, również zostanie zmieniony.

Po zmianie rozmiaru albo przycięciu obrazu zmienia się też ten sam obraz na innych stronach. 

Narzędzie do zmiany rozmiaru, przycinania i obracania obrazów pracuje na oryginalnym obrazie i zmienia fizyczny rozmiar lub wymiary pliku, aby go zoptymalizować do pobierania przez odwiedzających. Jeżeli ten sam plik wykorzystany jest też gdzieś indziej na Twojej stronie (w innym polu tekstowym, galerii itd.), również zostanie zmieniony. Jeżeli chcesz wykorzystać na swojej stronie jeden obraz w różnych rozmiarach, musisz wgrać odpowiednio wiele jego kopii.

 

Jeżeli niechcący zmieniłeś rozmiar obrazu lub go przyciąłeś, możesz zawsze przywrócić oryginał, klikając obraz w polu tekstowym i wybierając opcję "Przywróć oryginał" w przyborniku obrazów.


Wgrałem na swoją stronę kilka obrazów, które wyglądają w porządku pod Firefoksem, ale znikają pod Internet Explorerem 
(pojawia się czerwony krzyżyk). 

Problem polega na tym, że Internet Explorer (IE) obsługuje jedynie kolory z modelu RGB — obrazy, których nie wyświetla są prawdopodobnie w kolorach CMYK. Możesz rozwiązać problem, konwertując obrazy na format RGB. Można do tego wykorzystać program Photoshop albo inne programy do edytowania obrazów. Wybierz "Obraz" → "Tryb" → "Kolor RGB". Pamiętaj o zapisaniu obrazu i ponownym jego wgraniu do Edicy.

Jakie formaty obrazów mogę wykorzystać na swojej stronie? 

Bezpieczne jest stosowanie obrazów w formatach JPG, PNG i GIF, ponieważ obsługują je wszystkie główne przeglądarki. Unikaj formatów takich jak BMP i TIFF, ponieważ identyczne obrazy o takiej samej jakości są dużo większe, niż byłyby w formatach JPG, PNG i GIF.

Jak dodać obrazy do swojej galerii? 

Po utworzeniu obszaru galerii (dowiedz się jak to zrobić), kliknij w niego (tam, gdzie wyświetla się napis "Ta galeria jest pusta"), a Edicy otworzy Twój dział "Plików". Teraz możesz przeciągnąć obrazy do galerii.


Jak usunąć obrazy ze swojej galerii? 

Kiedy najedziesz myszką na obraz, który chcesz usunąć, pojawi się ikona kosza. Kliknij ikonę i potwierdź decyzję.


Czy mogę wstawić tę samą galerię na różnych stronach? 

Nie da się przekleić istniejącej galerii w inne miejsce, ale możesz wykorzystać funkcję filtrowania plików, żeby ułatwić sobie budowę innej galerii wykorzystującej te same obrazy. Otwórz pasek "Pliki" u dołu strony. Pod opcją "Dodaj" wyświetli się rozwijalny filtr. Wybierz jako filtr nazwę istniejącej galerii i przeciągnij wszystkie obrazy do nowej galerii.

Mam dużo plików w dziale Pliki. Czy mogę je przeszukiwać? 

Nie mamy jeszcze funkcji sortowania ani szukania, ale możliwe jest filtrowanie plików według daty wgrania i zbioru mediów (każda galeria jest innym zbiorem mediów). Otwórz pasek "Pliki" u dołu strony. W rozwijanym menu znajdującym się pod opcją "Dodaj” wyświetli się filtr. Wybierz pożądany filtr.Dodałem coś do swojej strony i teraz wyświetla się na każdej podstronie! 

To znaczy, że dodałeś to do jednego z dwóch elementów występujących na każdej podstronie — nazwy strony lub stopki. Edicy wyświetla nazwę strony i stopkę na każdej podstronie, żebyś nie musiał wszędzie ręcznie wpisywać nazwy firmy i danych kontaktowych. Aby treść nie pokazywała się na każdej podstronie, wklej ją do normalnego pola tekstowego. Dowiedz się jak utworzyć nowe pole tekstowe.

Jak dodać zewnętrzne widgety oparte na JavaScript'cie (Google AdSense, Twitter itd.) do mojej strony? 

Najbezpieczniejszym sposobem jest dostosowanie szablonu i dodanie kodu widgetu bezpośrednio do kodu szablonu. Zapobiega to problemom z kodem spowodowanym tym, że skrypt widgetu zostanie zapisany w widocznym polu tekstowym. Niektóre widgety korzystające z JavaScriptu nie powodują takich problemów i mogą zostać dodane w polu tekstowym za pomocą ikony "Wstaw film/Kod Wbudowany" w przyborniku edytora tekstowego. Mamy nadzieję, że niedługo uruchomimy taką możliwość dla wszystkich widgetów.